Edukacja dla bezpieczeństwa – spotkanie z Dzielnicowym

25 września odbyły się spotkania uczniów klasy VIII a i VIII b /w każdej osobno/ z Panem Dzielnicowym.
Tematem spotkań była odpowiedzialność prawna nieletnich. Pan Policjant mówił o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, poruszył także temat cyberprzemocy i skutków jakie może nieść za sobą niewłaściwe korzystanie z Internetu. Na spotkaniu uczniowie dowiedzieli się, jakie mają prawa i obowiązki w świetle prawa, kto i kiedy ponosi odpowiedzialność prawną za swoje czyny. Prowadzący spotkania uświadomił uczniom, że mają prawo czuć się bezpiecznie w domu, w szkole i na ulicy. Każdy też może liczyć na pomoc ludzi i organizacji, które są do tego powołane.
Poruszane tematy cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczniów, o czym świadczyły pytania kierowane do P. Policjanta. Mundurowy apelował do młodych ludzi o rozwagę i świadome podejmowanie decyzji, które mogą mieć wpływ na ich późniejsze życie. Podczas pogadanek z uczniami Dzielnicowy zwrócił uwagę na niebezpieczeństwa związane z sięganiem po środki czy substancje o nieokreślonym składzie i pochodzeniu mogące negatywnie wpływać na zdrowie a nawet życie osób je zażywających.
Fachowe przeprowadzenie zajęć przez specjalistę w dużym stopniu przyczynią się do wzrostu świadomości zachowań ryzykownych i bezpieczeństwa wśród uczniów. Liczymy, że pozytywnie wpłynie na ich zachowanie w szkole i poza nią.
Pan omówił krótko specyfikę i wymagania zdrowotne i edukacyjne dotyczące zawodu policjanta.
Zajęcia z przedstawicielem Policji są jednymi z wielu działań realizowanych w ramach programu wychowawczo – profilaktycznego szkoły oraz w ramach lekcji edukacji dla bezpieczeństwa.
Dziękujemy naszemu Dzielnicowemu za przekazaną wiedzę i udzielone rady oraz przybliżenie nam wymagań do tak odpowiedzialnego zawodu, jakim jest zawód policjanta.
Anna Zaucha – nauczyciel edukacji dla bezpieczeństwa