Szkoła
Dokumenty
Konkursy
Kalendarz
Święta Bożego Narodzenia, zgodnie z tradycją chrześcijańską, upamiętniają przyjście na świat Jezusa Chrystusa. Okres Bożego Narodzenia jest uznawany za wyjątkowy, ze wspaniałą rodzinną atmosferą i ciekawymi zwyczajami takimi jak ubieranie choinki, śpiewanie kolęd, a także otrzymywaniem i wręczaniem prezentów. W tym okresie świętujemy: Wigilię, Boże Narodzenie, II dzień świąt czyli Szczepana, Sylwestra, Nowy Rok i Trzech Króli. To czas, kiedy ludzie spotykają się, aby dzielić się radością i rozmyślać o minionym roku.
Wiersz Anny Paszkiewicz „W Wigilię”
Na stole obrus, a pod nim siano,
Dwanaście potraw wśród nakryć czeka,
Już pierwsza gwiazdka na niebie błyska,
Nikt się nie kłóci i nie narzeka.
Wszyscy opłatek biorą do ręki,
Szczere życzenia sobie składają.
A gdy spróbują każdego dania,
Pięknie kolędy wspólnie śpiewają.
Jeśli wędrowiec do drzwi zapuka,
Zostanie dzisiaj ciepło przyjęty,
A kto był dobry, miły uczynny,
Ten pod choinką znajdzie prezenty
Drogim Uczniom, Szanownym Rodzicom, Pani Dyrektor, Nauczycielom i Pracownikom Szkoły życzę:
Niech Święta Bożego Narodzenia, przyniosą Wam wiele szczęścia, wiary i nadziei, a miłość i pomyślność będzie z Wami, w każdym dniu nadchodzącego, Nowego Roku!
Życzę Wam wszystkim aby świąteczny czas upływał Wam wśród tych, których kochacie i dla których jesteście całym światem.
Pedagog szkolny: Anna Zaucha
W dniu 11 grudnia 2024 r. w naszej szkole odbyły się warsztaty profilaktyczne dla uczniów klasy V na temat: „Sztuka przyjaźni: jak tworzyć i utrzymywać prawdziwe relacje”, dla klas: VI – VII i VIIIa i VIIIb – „Jak kontrolować emocje”. Zajęcia przeprowadził Pan Marcin Szczerba – psycholog Pracowni Profilaktyki i Wychowania STOPKA z Tarnowa.
Podczas ciekawie i aktywnie prowadzonych zajęć uczniowie nabyli umiejętność rozróżniania, nazywania i kontrolowania emocji. Nauczyli się komunikowania się z innymi, konstruktywnego rozwiązywania konfliktów, współdziałania w grupie oraz;
– wyzwalania i wzmacniania pozytywnych emocji, empatii i asertywności, w odniesieniu do rówieśników.
– wzmacniania akceptacji i tolerancji wobec innych
– akceptowania drugiej osoby taką jaka jest
– jak radzić sobie z emocjami szczególnie w odniesieniu do konfliktów
– jak budować zaufanie i otwartość w grupie;
– wskazania sposobów radzenia sobie z presją rówieśników
– uwrażliwienie na zagrożenia związane z korzystania z Internetu;
Pan Marcin został bardzo dobrze odebrany przez naszą młodzież. Nawiązał z nimi pozytywne relacje. Uczniowie chętnie i aktywnie uczestniczyli w warsztatach. Na koniec podziękowali Panu gromkimi brawami.
Przedsięwzięcie odbyło się dzięki współpracy z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Tuchowie, która przekazała środki na jego realizację, za co serdecznie dziękujemy przewodniczącemu Komisji Panu Wiktorowi Chrzanowskiemu.
Pedagog szkolny Anna Zaucha
W Polsce Mikołajki obchodzone są 6 grudnia, w dniu wspomnienia liturgicznego Świętego Mikołaja. Tego dnia dzieci zostawiają buty lub skarpety przed drzwiami, niektórzy patrzą pod poduszkę. Święty Mikołaj przychodzi w nocy i zostawia prezenty. To magiczne przeżycie szczególnie dla najmłodszych!
Każde dziecko marzy o tym, by napisać list do Świętego Mikołaja. W liście można zawrzeć swoje największe życzenia i marzenia. Dzieci z niecierpliwością czekają na odpowiedź od Mikołaja, która często jest niespodzianką. To wspaniała okazja, aby rozwijać wyobraźnię i kreatywność naszych maluchów!
Wiele miejsc organizuje spotkania z Mikołajem, gdzie dzieci mają możliwość osobiście porozmawiać z nim, zrobić sobie zdjęcie i otrzymać prezent.
W wielu w szkołach i przedszkolach, również w naszej, organizuje się Mikołajki . Uczniowie przychodzą w czerwonych strojach, śpiewają piosenki i dostają prezenty. To doskonała okazja do integracji i wspólnego świętowania!
Mikołaj przynosi prezenty nie tylko 6 grudnia, ale także w Wigilię. Ponieważ ma dużo pracy jednej nocy, ma swoich zastępców i zastępczynie. W Wigilię prezenty, w zależności od regionu, przynoszą:
Gwiazdka – Dolny Śląsk,
Gwiazdor – Wielkopolska, Kaszuby i Kujawy,
Dzieciątko Jezus – Śląsk,
Aniołek – Małopolska i Śląsk Cieszyński,
Dziadek Mróz – Podlasie.
Życzę Wszystkim, tym małym i tym dużym, aby Święty Mikołaj spełnił marzenia.
Pedagog szkolny: Anna Zaucha