Możliwość komentowania Słowo o przemocy w rodzinie dla osób poszukujących pomocy… została wyłączona
Przemoc w rodzinie narusza podstawowe prawa człowieka, w tym prawo do życia i zdrowia oraz poszanowania godności osobistej. Przemoc w rodzinie należy rozumieć jako jednorazowe albo powtarzające się umyślne działania lub zaniechanie naruszające prawa lub dobra osobiste osób najbliższych, w szczególności narażające te osoby na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające ich godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną, powodującą szkody na ich zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą.
CZY WIESZ, ŻE
ten, kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. (art. 207 Kodeksu Karnego).
PAMIĘTAJ, ŻE
popychanie, uderzenie, wykręcanie rąk, duszenie, kopanie, spoliczkowanie, uszkodzenie ciała, izolacja, wyzwiska, ośmieszanie, groźby, kontrolowanie, ograniczenie kontaktów, krytykowanie, poniżanie, demoralizacja, ciągłe niepokojenie, zmuszanie do obcowania płciowego i innych czynności seksualnych, niszczenie/uszkodzenie mienia, zabór/przywłaszczenie mienia, groźba karalna/znieważenie, zmuszanie do picia alkoholu, zmuszanie do zażywania środków odurzających lub substancji psychotropowych, inne działania na szkodę najbliższych – to coś więcej niż kłótnia, nieporozumienia czy konflikty małżeńskie. Choć przez wiele lat traktowane jako sprawa prywatna, bicie, wykorzystywanie i krzywdzenie osób bliskich jest przestępstwem podlegającym karze tak samo jak przemocwobec obcych osób.
Pamiętaj, że jest to przestępstwo ścigane z urzędu! Policja ma obowiązek interweniować zawsze, gdy zachodzi podejrzenie takiego czynu, a w przypadku stwierdzenia przemocy w rodzinie jest zobowiązana wdrożyć procedurę interwencji „Niebieska Karta”.
Wraz z nowelizacją ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, od 30 listopada 2020 roku obowiązująnowe uregulowania prawne policjant ma prawo wydać nakaz natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakazu zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia. Przepisy pozwalają na skuteczniejszą walkę ze zjawiskiem przemocy w rodzinie i osobami stosującymi przemoc wobec najbliższych tj. natychmiastową izolacje sprawcy od ofiary.
NIC NIE USPRAWIEDLIWIA PRZEMOCY !!!
Możesz zmienić swoje życie zgłoś się do ludzi, instytucji, organizacji MOGĄCYCH CI POMÓC w ZMIANIE ZRÓB TO DLA SIEBIE I SWOJEJ RODZINY
Na terenie Gminy Tuchów i Powiatu Tarnowskiego są to:
– Policja 997, CPR – 112
– Staż pożarna 998
– Pogotowie 999
– Ośrodek Pomocy Społecznej w Tuchowie
Zespół Interdyscyplinarny ul. Jana Pawła II 4, 33-170 Tuchów tel. 14 6525489, 14 6510169
– Komisariat Policji w Tuchowie ul. Kopernika 4, 33-170 Tuchów, tel. 47 8312380
– Gminna Komisja Rozwiazywania Problemów Alkoholowych
ul. Rynek 1, Ratusz pokój nr 5 tel. 14 6525 176 wew. 18
– Prokuratura Rejonowa w Tarnowie
ul. Dąbrowskiego 27, 33-170 Tarnów tel. 14 6222731 do 33
– Komenda Miejska Policji ul. Traugutta 4, 33-100 Tarnów tel. 47 8311222
– Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie ul. Urszulańska 19, 33-100 Tarnów tel. 14 6215683
– Ogólnopolski Telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” tel. 801-1200-02
– Ośrodek Psychoterapii w Tuchowie ul. Kolejowa 8, tel. 14 6870400
– Centrum Wsparcia Pokrzywdzonych Przestępstwem prowadzone przez Fundacje Hetmana Jana Tarnowskiego
– Dyżur osób pierwszego kontaktu; Tuchów ul. Jana Pawła II 4
Poniedziałek: 9.00-13.00, tel. 513066341
– Powiatowy Ośrodek Interwencji Kryzysowej z siedzibą w Wojniczu ul. Jagiellońska 17, 32-830 Wojnicz tel. 512259253
– Tarnowski Ośrodek Interwencji Kryzysowej i Wsparcia Ofiar Przemocy ul. Szarych Szeregów 1, 33-100 Tarnów tel. 14 6553636
Korzyści, jakie możesz osiągnąć:
– polepszenie relacji w rodzinie,
– poszerzenie świadomości,
– rozwój samoświadomości emocjonalnej,
– zdobycie umiejętności rozpoznawania nazywania uczuć i ich wyrażania.
Jeśli stosujesz przemoc…….
Przemoc w rodzinie nie kończy się sama, to od ciebie zależy, czy zostanie przerwana!
Powiedz Przemocy Stop!
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Tarnowie realizuje Program Korekcyjno-Edukacyjny dla sprawców przemocy oraz program Psychologiczno – Terapeutyczny dla Osób Stosujących Przemoc w Rodzinie.
Masz problem z kontrolowaniem swoich emocji?
Zdarza ci się poniżać, upokarzać, ranić innych?
Bywa, że reagujesz agresją, złością?
Chcesz zmienić swoje zachowanie wobec rodziny?
Przyjdź nie Czekaj!
Szczegółowych informacji udziela:
Ośrodek Pomocy Społecznej w Tuchowie ul. Jana Pawła II 4 tel. 146525489,
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Tarnowie 33-100 Tarnów ul. Urszulańska 19
tel. 14 621 56 83, wew. 18
Powiatowy Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Wojniczu
ul. Jagiellońska 17, 32-830 Wojnicz tel. 512259253
Możliwość komentowania Dzień Bezpiecznego Internetu została wyłączona
8 lutego obchodzony był Dzień Bezpiecznego Internetu. Święto ustanowione w 2004 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej, a w Polsce organizowane od 2005 r. przez Fundację Dajemy Dzieciom Silę oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową. DBI ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu. Ideą DBI jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo – zarówno na poziomie międzynarodowym jak i lokalnym. Założeniem jest również łączenie zaangażowania wielu instytucji, ale także rodziny, czyli najbliższego otoczenia dziecka. Trzeba przestrzegać dzieci i młodzież przed niesprawdzonymi znajomościami z internetu oraz uczyć ich zasad bezpieczeństwa internetowego. Nade wszystko jednak należy zadbać, by dzieci czuły się kochane, akceptowane i ważne, by miały poczucie przynależności do rodziny. To najczęściej poczucie braku więzi z rodzicami oraz samotności popycha je do szukania zastępczych bliskich relacji poza rodziną i szkołą.
RODZICU!
Rozmawiaj z dzieckiem o wszelkich niepokojących symptomach czy zaobserwowanych zjawiskach, a także staraj się odpowiednio zareagować. Pomocą może służyć także szkoła. Pamiętaj o rozmowie z wychowawcą i pedagogiem szkolnym.
– to bezpłatna i anonimowa pomoc telefoniczna i online dla rodziców i nauczycieli, którzy potrzebują wsparcia i informacji w zakresie przeciwdziałania i pomocy dzieciom przeżywającym kłopoty i trudności wynikające z problemów i zachowań ryzykownych takich jak: agresja i przemoc w szkole, cyberprzemoc i zagrożenia związane z nowymi technologiami, wykorzystywanie seksualne, kontakt z substancjami psychoaktywnymi, uzależnienia, depresja, myśli samobójcze, zaburzenia odżywiania.
Rad i pomocy możemy szukać także w istniejących zespołach reagujących na zdarzenia w internecie, takich jak Dyżurnet.pl – to zespół ekspertów Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej, działający jako punkt kontaktowy do zgłaszania nielegalnych treści w Internecie.
Dyżurnet.pl przyjmuje anonimowe zgłoszenia za pomocą: