Szanowni Rodzice!
Pragnę zwrócić uwagę na sposób spędzania czasu wolnego przez Państwa dzieci, w tym korzystanie z Internetu, gier komputerowych oraz portali społecznościowych i komunikatorów.
Przypominam, że właścicielem konta społecznościowego można być od 13 roku życia. W momencie, gdy rodzic jest właścicielem, a dziecko użytkownikiem, dajemy mu komunikat, że prawa nie musimy przestrzegać!
Rodzic ma obowiązek omówić ze swoim dzieckiem zasady korzystania z Internetu, tzw. Netykietę oraz sprawdzać użytkowanie sieci przez dziecko. Sugeruję założenie tzw. blokady rodzicielskiej. Nawet, gdy sprawdzamy wiadomości na komunikatorach to nie jesteśmy w stanie wychwycić wszystkich nieodpowiednich treści, bo wrażliwość dziecka jest inna niż osoby dorosłej. Pragnę zwrócić uwagę, że coraz częściej zdarzają się sytuacje, gdy dzieci samodzielnie zakładają konta /jedno lub więcej/ bez wiedzy dorosłych. Właśnie te są pozbawione kontroli. Zdarza się pojawianie treści obraźliwych wśród dzieci i młodzieży na komunikatorach. Prowadzi to do konfliktów nie tylko na wirtualnej grupie, ale przenosi się na relacje koleżeńskie, w tym klasowe a nawet rodzinne. Zdarza się, że uczestnik grupy wypacza sens wypowiedzi i przekłada się to na język agresji np. wyśmiewanie, kpiny, a potem wykluczanie. Prowadzi to do przemocy emocjonalnej. Konsekwencją takich zachowań są konflikty w klasie, w szkole, w sąsiedztwie czy w rodzinie. Podobne zachowania obserwuje się wśród osób grających w gry komputerowe. Z wielką troską podchodzę do zamieszczania zdjęć w Internecie. Nie zapominajmy, że fotografia, film (tak jak każdy inny zapis), zamieszczone nawet na chwilę, nie znikną nigdy w sieci. Istnieje niebezpieczeństwo, że zostaną wykorzystane w nieodpowiedni sposób przez osoby niepowołane. W każdej sytuacji, gdy Państwa dziecko spotka przykrość ze strony użytkownika sieci należy omówić problem z jego rodzicem lub poinformować administratora strony.
Pamiętajmy, że zgodnie z prawem obrażanie, groźby (również) w sieci kwalifikują się do zawiadomienia Policji.
Pamiętajcie Państwo, że kontrola rodzicielska na telefon nie zastępuje otwartej komunikacji z dziećmi. Ważne jest, aby rozmawiać z nimi o zasadach korzystania ze smartfona i internetu oraz uczyć je odpowiedzialnego i bezpiecznego wykorzystania tych narzędzi.
Szanowni Państwo, powyższe spostrzeżenia są wyrazem mojej troski o dobro i bezpieczeństwo każdego dziecka.
Z poważaniem, pedagog szkolny: Anna Zaucha