Mistrzostwo Powiatu Tarnowskiego dla drużyny z Burzyna

W dniu 20 02 2025 w hali sportowej przy Szkole Podstawowej w Szynwałdzie odbyły się zawody Finału Powiatowego Igrzysk Dzieci w Piłce Siatkowej Chłopców, w których 1 miejsce zdobyła drużyna ze  Szkoły Podstawowej im prof. Jana Sajdaka w Burzynie.

Po zwycięstwie w zawodach Gminnych oraz w Półfinale Powiatowym w Gromniku drużyna chłopców z Burzyna reprezentowała Gminę Tuchów i zdobyła Mistrzostwo Powiatu Tarnowskiego wygrywając wszystkie mecze w siatkówkę z drużynami z miejscowości Rudka, Nowa Jastrząbka oraz z Gromnikiem.

Drużyna w składzie:
Marcin Sowiżdżał, Mikołaj Pypeć, Nikodem Hudyka, Szymon Cisak, Marcel Piotrowski, Adrian Bąk, Marcel Cudek, Aleksander Grzebieluch, Miłosz Skrobot, Igor Grzywacz.

Dodatkowe wyróżnienie i specjalna nagrodę MVP- dla najbardziej wartościowego zawodnika turnieju otrzymał MARCIN SOWIŻDŻAŁ, który pełnił rolę Kapitana drużyny.

Wielkie Gratulacje za wieloletnie zaangażowanie naszych reprezentantów w aktywność fizyczną w różnych formach zajęć dostępnych w Szkole oraz poza nią, które złożyły się na Sukces Drużyny w Grze w Siatkówkę.

Nasi chłopcy będą reprezentować Powiat Tarnowski w Zawodach Rejonowych, które odbędą się w kwietniu bieżącego roku.

Gratulujemy Dziękujemy i Życzymy dalszych sukcesów sportowych w kolejnym etapie rozgrywek Igrzysk Dzieci w Siatkówkę.

J. Szary

23 lutego: Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

23 lutego to data, która w Polsce jest poświęcona zwiększaniu świadomości na temat depresji oraz promowaniu działań mających na celu jej zapobieganie i leczenie. W tym dniu organizowane są różnorodne inicjatywy edukacyjne, warsztaty oraz kampanie informacyjne, mające na celu edukację społeczeństwa na temat tego poważnego zaburzenia.

 Czym jest depresja?

Obecnie depresja zajmuje czwarte miejsce na liście najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata. W depresji prawie zawsze występuje smutek,  nie zawsze oznacza on depresję. Każdy człowiek bywa czasem smutny. Ważne jest jego nasilenie i czas trwania – jeśli ktoś stale (przez większą część dnia i minimum 2 tygodnie) odczuwa głęboki smutek, który nie podlega w zasadzie modyfikacjom przez zewnętrzne okoliczności, to prawdopodobnie możemy mieć już do czynienia z depresją. Depresja to grupa różnych zaburzeń o podobnych objawach, zarówno psychicznych, jak i fizycznych – obniżony nastrój to tylko jedna z nich.

 Objawy i zachowania, które powinny budzić niepokój?

Objawy emocjonalne – obniżony lub obojętny nastrój – smutek i towarzyszący mu często lęk, płacz, niemożność odczuwania przyjemności, utrata radości życia (od utraty zainteresowań, skończywszy na zaniedbywaniu potrzeb biologicznych).

Objawy poznawcze – bardzo często występują zaburzenia pamięci i koncentracji uwagi, negatywny obraz siebie, obniżona samoocena, samooskarżenia, pesymizm i rezygnacja.

Objawy motywacyjne – problemy z mobilizacją do wszelkiego działania, spowolnienie psychoruchowe, trudności z podejmowaniem decyzji.

Objawy somatyczne – zaburzenie rytmów dobowych (m.in. zaburzenia rytmu snu i czuwania), utrata apetytu lub wzmożony apetyt, osłabienie i zmęczenie, spadek aktywności, czasem skargi na różne bóle i złe samopoczucie fizyczne.

Myśli i próby samobójcze.

DEPRESJĘ TRZEBA LECZYĆ!

 Leczenie depresji jest procesem złożonym i indywidualnym, dostosowanym do potrzeb każdego pacjenta. Najczęściej stosowane metody to psychoterapia, farmakoterapia oraz zmiany stylu życia.

Tuchów solidaryzuje się z osobami chorującymi na depresję.
Już po raz czwarty z okazji Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją 23 lutego w Domu Kultury w Tuchowie odbędzie się wydarzenie pn. DEPRESJA – NIE OCENIAM – STARAM SIĘ ZROZUMIEĆ. W ramach wydarzenia zaplanowano: Muzykoterapię pod hasłem „Bądź moim natchnieniem” w wykonaniu Sławomira Malinowskiego.

Wybierzcie się na to i inne wydarzenia przygotowane przez Dom Kultury.

W razie problemów skorzystajcie z Dziecięcego Telefonu Zaufania Rzecznika Praw Dziecka – funkcjonujący bezpłatnie z telefonów stacjonarnych: 800 12 12 12, pod którym czekają specjaliści, z którymi dzieci i młodzież mogą porozmawiać gdy m.in. przeżywają trudności w szkole i w domu, odczuwają lęk, smutek, osamotnienie, zauważają u siebie objawy depresyjne. Pod numer Dziecięcego Telefonu Zaufania mogą również dzwonić osoby dorosłe, by zgłosić problemy dzieci.

Pedagog szkolny: Anna Zaucha

Walentynki

„Mówi się, że miłość to jedna z najpoważniejszych chorób

jakie trapią ludzkość.

A skoro święty Walenty jest patronem chorych,

 to prawie wszystko jest już jasne. Prawie…”

14 lutego to magiczna data szczególnie dla wszystkich zakochanych. W tym wyjątkowym dniu wszyscy mają szansę, aby w niepowtarzalny sposób wyznać uczucia. W tym czasie sklepowe witryny i kwiaciarnie przepełnione są czerwonymi sercami, pluszowymi misiami i kwiatami, w szczególności czerwonymi różami. Skąd wzięły się Walentynki?  Postaram się pomóc rozwiązać wszystkie wątpliwości.

Nazwa tego niezwykłego święta pochodzi od imienia Św. Walentego – patrona zakochanych. Św. Walenty był biskupem Terni oraz kapłanem rzymskim. Jego święto obchodzone jest w Kościele katolickim 14 lutego.

Legenda głosi, że Św. Walenty udzielał ślubu młodym zakochanym pomimo zakazu władcy, przez co został wtrącony do więzienia. Wtedy też zakochał się w córce strażnika, która dzięki jego miłości odzyskała wzrok. Niestety cesarz Klaudiusz nie zaakceptował miłości dwojga zakochanych i skazał Walentego na ścięcie. Przed tragiczną śmiercią Walenty zdążył napisać list do ukochanej, który podpisał: „Od Twojego Walentego” – stąd dzisiejszy zwyczaj wysyłania walentynkowych  kartek.

Zanim Święto Zakochanych dotarło do Polski przemierzyło cały świat. Od średniowiecza obchodzone było w południowej i zachodniej Europie. Nowożytne zwyczaje związane z Walentynkami rozpoczęły się w latach 40. XIX wieku w Stanach Zjednoczonych. Pierwszą zachowaną walentynkę można zobaczyć w Muzeum Brytyjskim. Została ona nadana w 1415 roku przez księcia Orleanu – Karola, który uwięziony w londyńskim Tower wysłał swojej żonie kartkę z wyznaniem miłości.

Do Polski Walentynki dotarły w latach 90 ubiegłego wieku. Od tamtej pory w naszej tradycji na dobre zagościło Święto Zakochanych i z radością celebrujemy to święto. Polskim miastem zakochanych jest Chełmno.

Obecnie święty Walenty jest patronem pszczelarzy, zakochanych i o dziwo psychicznie chorych.

Ciekawym trendem jest też celebrowanie innych rodzajów miłości niż tylko romantyczna. Coraz częściej 14 lutego to okazja, by okazać wdzięczność przyjaciołom, rodzinie czy nawet samemu sobie.

Jednym z ważniejszych zwyczajów walentynkowych w naszym kraju jest wysyłanie miłosnych kartek zwanych walentynkami. Co ciekawe nie dotyczy to tylko osób zakochanych, ale także rodziny i bliskich, których się kocha.

Walentynki to doskonała okazja, by zatrzymać się w codziennym biegu i poświęcić więcej czasu ukochanym osobom. Uczyńcie więc Dzień Zakochanych wyjątkowym!

Pedagog szkolny: Anna Zaucha

Arteterapia – warsztaty dla dzieci 6-11 lat

Arteterapia to zajęcia, które pomagają rozumieć emocje. Budują odwagę i pewność siebie. Rozwijają kreatywność i myślenie twórcze. Ułatwiają nawiązywanie relacji, wspierają rozwój poznawczy i odporność psychiczną. Zajęcia odbywają się w soboty, dwa razy w miesiącu w godzinach 9:00 – 12:00. Koszt jednych zajęć to 70 zł. Przekąska i potrzebne materiały wliczone są w cenę.
Szczegóły na poniższym plakacie.

20250207083609

 

Bezpieczne ferie – zasady o których warto pamiętać podczas zimowego wypoczynku.

Bezpieczne ferie – zasady o których warto pamiętać podczas zimowego wypoczynku.

Niezależnie od tego, czy zostajesz w domu czy gdzieś jedziesz na ferie zimowe, szczególną uwagę zwróć na bezpieczeństwo swoje i najbliższych. Przed wyjazdem zapoznaj się z kilkoma ważnymi zasadami, które pomogą uniknąć nieprzyjemnych zdarzeń zarówno w trakcie podróży, jak i podczas aktywnego wypoczynku. Zadbaj więc o bezpieczeństwo na feriach i ciesz się wolnymi dniami! Najważniejsze informacje znajdziesz poniżej!

  1. Do uprawiania sportów zimowych wybieraj tylko bezpieczne miejsca!
  2. Podczas uprawiania sportów zimowych dbaj o bezpieczeństwo własne i innych!
  3. Wychodząc na dwór, pamiętaj o właściwym ubraniu!
  4. W momencie, gdy wyczujesz, że twoje ubranie jest mokre, udaj się do domu by
    je zmienić na suche!
  5. Omijaj zamarznięte jeziora, rzeki, stawy! Nigdy nie można być pewnym wytrzymałości tafli lodowej. Jeśli chcesz bezpiecznie jeździć na łyżwach, skorzystaj z przygotowanych lodowisk – miejsc do tego przeznaczonych.
  6. Wybieraj bezpieczne miejsca do zabawy – z dala od ulic, mostów!
  7. Zjeżdżaj na sankach, nartach z górek, które znajdują się daleko od jezdni!
  8. Zawsze informuj rodziców/opiekunów, gdzie i z kim będziesz przebywał!
  9. Wracaj do domu zawsze o ustalonej porze, przed zapadnięciem zmroku!
  10. Kulig może być zorganizowany tylko poza obszarem dróg publicznych.
  11. Zaczepianie sanek do pojazdów mechanicznych (samochód, motocykl, traktor) jest niebezpieczne!
  12. W zimowe dni widoczność na drodze jest ograniczona i kierowcy potrzebują więcej czasu do zahamowania pojazdu. Na jezdnię wchodź uważnie i spokojnie, rozejrzyj się.
  13. Używaj elementów odblaskowych na odzieży zewnętrznej.
  14. Dbaj o zdrowie i higienę. Pamiętaj o zasadach zdrowego stylu życia i odżywiana oraz o zachowaniu podstawowych zasad higieny, które pomogą uchronić cię przed zachorowaniem na grypę i infekcje grypopodobne.
  15. Pamiętaj o telefonach alarmowych: straż pożarna: 998, policja: 997, pogotowie ratunkowe: 999
    i ogólnoeuropejski numer alarmowy: 112

Jeśli chcesz porozmawiać o swoich problemach albo problemach swoich przyjaciół możesz skorzystać z bezpłatnej infolinii:

Życzę  radosnych i bezpiecznych ferii: Uczniom, Rodzicom, Pani Dyrektor i Nauczycielom oraz wszystkim Pracownikom szkoły.

Pedagog szkolny: Anna Zaucha