Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku

Święta Bożego Narodzenia, zgodnie z tradycją chrześcijańską, upamiętniają przyjście na świat Jezusa Chrystusa. Okres Bożego Narodzenia jest uznawany za wyjątkowy, ze wspaniałą rodzinną atmosferą i ciekawymi zwyczajami takimi jak ubieranie choinki, śpiewanie kolęd, a także otrzymywaniem i wręczaniem prezentów. W tym okresie świętujemy: Wigilię, Boże Narodzenie, II dzień świąt czyli Szczepana, Sylwestra, Nowy Rok i Trzech Króli. To czas, kiedy ludzie spotykają się, aby dzielić się radością i rozmyślać o minionym roku.

Wiersz Anny Paszkiewicz „W Wigilię

Na stole obrus, a pod nim siano,

Dwanaście potraw wśród nakryć czeka,

Już pierwsza gwiazdka na niebie błyska,

Nikt się nie kłóci i nie narzeka.

Wszyscy opłatek biorą do ręki,

Szczere życzenia sobie składają.

A gdy spróbują każdego dania,

Pięknie kolędy wspólnie śpiewają.

Jeśli wędrowiec do drzwi zapuka,

Zostanie dzisiaj ciepło przyjęty,

A kto był dobry, miły uczynny,

Ten pod choinką znajdzie prezenty

Drogim Uczniom, Szanownym Rodzicom, Pani Dyrektor, Nauczycielom i Pracownikom Szkoły życzę:

Niech Święta Bożego Narodzenia, przyniosą Wam wiele szczęścia, wiary i nadziei, a miłość i pomyślność będzie z Wami, w każdym dniu nadchodzącego, Nowego Roku!

Życzę Wam wszystkim aby świąteczny czas upływał Wam wśród tych, których kochacie i dla których jesteście całym światem.

Pedagog szkolny: Anna Zaucha

6 grudnia – Mikołajki

W Polsce Mikołajki obchodzone są 6 grudnia, w dniu wspomnienia liturgicznego Świętego Mikołaja. Tego dnia dzieci zostawiają buty lub skarpety przed drzwiami, niektórzy patrzą pod poduszkę. Święty Mikołaj przychodzi w nocy i zostawia prezenty. To magiczne przeżycie  szczególnie dla najmłodszych!

Każde dziecko marzy o tym, by napisać list do Świętego Mikołaja. W liście można zawrzeć swoje największe życzenia i marzenia. Dzieci z niecierpliwością czekają na odpowiedź od Mikołaja, która często jest niespodzianką. To wspaniała okazja, aby rozwijać wyobraźnię i kreatywność naszych maluchów!

Wiele miejsc organizuje spotkania z Mikołajem, gdzie dzieci mają możliwość osobiście porozmawiać z nim, zrobić sobie zdjęcie i otrzymać prezent.

W wielu w szkołach i przedszkolach, również w naszej, organizuje się  Mikołajki . Uczniowie przychodzą w czerwonych strojach, śpiewają piosenki i dostają prezenty. To doskonała okazja do integracji i wspólnego świętowania!

Mikołaj przynosi prezenty nie tylko 6 grudnia, ale także w Wigilię. Ponieważ ma dużo pracy jednej nocy, ma swoich zastępców i zastępczynie. W Wigilię prezenty, w zależności od regionu,  przynoszą:

Gwiazdka – Dolny Śląsk,
Gwiazdor – Wielkopolska, Kaszuby i Kujawy,
Dzieciątko Jezus – Śląsk,
Aniołek – Małopolska i Śląsk Cieszyński,
Dziadek Mróz – Podlasie.

Życzę Wszystkim, tym małym i tym dużym, aby Święty Mikołaj spełnił  marzenia. 

Pedagog szkolny: Anna Zaucha

„Na świętego Andrzeja błyska pannom nadzieja”

Andrzejki to wypełniony magią, wróżbami i dobrą zabawą wieczór urządzany w wigilię imienin świętego Andrzeja. To symboliczne pożegnanie zabaw przed nadchodzącym adwentem. Według dawnych wierzeń, w wieczór ten, granice między światem żywych i umarłych się zacierają, więc przeprowadzane wróżby i przepowiednie mają szanse spełnienia.

Początkowo Andrzejki obchodziły tylko panny, szczególnie te szukające miłości. Natomiast mężczyźni mieli swoją magiczną noc, która przypadała  z 24 na 25 listopada w wigilię świętej Katarzyny. Z czasem jednak pamięć o Katarzynkach się zatarła i Andrzejki stały się świętem hucznie obchodzonym zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn.

Popularne zwyczaje andrzejkowe to lanie wosku przez dziurkę od klucza, wyścig butów w kierunku drzwi, rzut monetą do naczynia z wodą, gałązka wiśni, karteczki z imionami oraz przygotowywanie ciasteczek z wróżbami. Są to zabawy, które nadal cieszą się popularnością tak wśród dzieci i młodzieży jak i starszych.

W naszej szkole zabawa andrzejkowa odbędzie się w czwartek. Życzymy wszystkim uczniom dobrej zabawy i spełnienia wróżb.

Pedagog szkolny: Anna Zaucha

Jesteśmy Mistrzami Powiatu Tarnowskiego!

20 listopada w Centrum Kultury w Radłowie odbyły się Powiatowe Igrzyska Dzieci (klasy I-VI) oraz Młodzieży Szkolnej (klasy VII-VIII) w szachach. Rywalizowali w nich zwycięzcy zawodów gminnych z całego powiatu tarnowskiego, a wśród nich w grupie młodszej uczniowie naszej Szkoły.
W Igrzyskach Dzieci grało 11 szkół, i w tym gronie reprezentacja naszej Szkoły okazała się najlepszą drużyną w powiecie tarnowskim! W 7 rundach nasi szachiści wygrali 6 partii i doznali tylko jednej porażki.
 
Nasza reprezentacja wygrała swoje mecze: 4:0 z SP Zakliczyn; 3:1 z SP Niedomice; 3:1 z SP Ciężkowice; 3:1 z SP Rzuchowa (ogromna sensacja! – SP Rzuchowa była zdecydowanym faworytem całych zawodów i drużyną rozstawioną z 1 nr startowym; my dopiero z 9 nr startowym); 3:1 z SP Ładna i 3:1 z SP Zaczarnie. Doznaliśmy tylko jednej porażki – 1:3 z SP Gromnik.
 
Skład zwycięskiej drużyny:
1 szachownica: Marcin Sowiżdżał (5 pkt. i 3 m-ce na szachownicy 1)
2 szachownica: Tomasz Ryndak (7 pkt. – komplet; 1 m-ce na szachownicy 2)
3 szachownica: Szymon Tomana (4 pkt.; 4 m-ce na szachownicy 3). Szymek jako 2-klasista we wszystkich partiach grał ze starszymi o kilka lat przeciwnikami
4 szachownica: Maja Wesołowska (4 pkt.; 4 m-ce na szachownicy 4)
Rezerwowa: Zofia Nowak
 
Składam wielkie gratulacje naszym szachistom! Ich gra oraz osiągnięty wynik były wielkim zaskoczeniem dla całego środowiska szachowego w powiecie tarnowskim. Byliśmy tzw. „czarnym koniem” turnieju.
 
Ciesząc się z tak dużego sukcesu należy pamiętać, że szachy to nie tylko dobra zabawa przynosząca wiele satysfakcji. Gra w szachy to wspaniały „trening umysłu”, który sprawia, że dzieci grające w szachy rozwijają cechy niezbędne do lepszego i szybszego opanowania wiedzy z różnych przedmiotów – nie tylko ścisłych. I nie ma wielkiej przesady w słowach jednego z najwybitniejszych szachistów wszechczasów Paula Morphy’ego: „Nauczcie dzieci grać w szachy, a o ich przyszłość możecie być spokojni”.
JP
 

21 listopada Dniem Życzliwości

Hasło tego dnia w  2024 ROKU: ŻYCZLIWOŚĆ TO JEST TO

Każdego roku 21 listopada obchodzimy Dzień Życzliwości i Pozdrowień – wyjątkową okazję, by promować wartości takie jak empatia, szacunek i dobroć w naszych szkołach i domach. To idealny moment, aby zainspirować całą społeczność szkolną do wykazywania się życzliwością poprzez różnorodne, kreatywne aktywności. Oto kilka pomysłów, które mogą wzbogacić ten dzień i uczynić go niezapomnianym doświadczeniem dla wszystkich.

Przykłady „Zadań” tego dnia i nie tylko

  • Podziękowanie: Znajdź okazję, by podziękować komuś w szkole – nauczycielowi, koleżance/kolegi, pracownikowi szkoły – za coś, co dla Ciebie zrobili.
  • Komplement: Powiedz komuś z klasy coś miłego, na przykład pochwal jego/jej pracę, ubranie lub zachowanie.
  • Pomoc innym: Zaoferuj pomoc koleżance/koledze, który ma trudności z zadaniem lub potrzebuje wsparcia w innej formie.
  • Dzielenie się: Podziel się czymś ze swoimi rówieśnikami – może to być przybór szkolny, książka lub przekąska.
  • Zachowanie ciszy: Bądź szczególnie uważny/a na zachowanie ciszy, gdy jest to wymagane, np. podczas czytania w klasie lub pracy nad zadaniem.
  • Uprzejme słowa: Używaj uprzejmych słów i zwrotów takich jak „proszę”, „dziękuję”, „przepraszam”, kiedy jest to stosowne.
  • Słuchanie: Aktywnie słuchaj, gdy ktoś mówi, nie przerywaj i pokaż, że zależy Ci na tym, co ta osoba ma do powiedzenia.
  • Porządek: Pomóż w utrzymaniu czystości i porządku w klasie, np. przez posprzątanie pomocy po zajęciach lub ustawienie stolików i krzeseł.
  • Pozdrowienia: Aktywnie pozdrawiaj ludzi w szkole, pokazując, że zauważasz ich obecność i cieszysz się z ich towarzystwa.
  • Wyrażanie wdzięczności: Na zakończenie dnia podziel się z kimś, co dzisiaj sprawiło Ci radość lub za co jesteś wdzięczny/a.

Te zadania są proste do wykonania, ale mają wielkie znaczenie w budowaniu pozytywnej atmosfery w domu, szkole, w klasie i promowaniu kultury życzliwości i szacunku.

Oto przykładowa lista słów, które mogą być użyte szczególnie  tego dnia:

  • Uprzejmość
  • Empatia
  • Szacunek
  • Tolerancja
  • Cierpliwość
  • Dobroć
  • Współczucie
  • Szczerość
  • Akceptacja
  • Optymizm
  • Dzielenie
  • Wdzięczność
  • Wyrozumiałość
  • Wsparcie
  • Słuchanie
  • Gościnność

Te słowa to nie tylko ćwiczenie językowe, ale także okazja do dyskusji na temat ich  znaczenia oraz  ich roli w codziennym życiu.

Przyjdźmy w tym dniu tj. CZWARTEK ubrani na żółto. To kolor radości i optymizmu.

Pamiętajmy, aby życzliwość w naszym życiu była obecna codziennie, a nie tylko od święta. 

Pedagog szkolny: Anna Zaucha