23 lutego to data, która w Polsce jest poświęcona zwiększaniu świadomości na temat depresji oraz promowaniu działań mających na celu jej zapobieganie i leczenie. W tym dniu organizowane są różnorodne inicjatywy edukacyjne, warsztaty oraz kampanie informacyjne, mające na celu edukację społeczeństwa na temat tego poważnego zaburzenia.
Czym jest depresja?
Obecnie depresja zajmuje czwarte miejsce na liście najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata. W depresji prawie zawsze występuje smutek, nie zawsze oznacza on depresję. Każdy człowiek bywa czasem smutny. Ważne jest jego nasilenie i czas trwania – jeśli ktoś stale (przez większą część dnia i minimum 2 tygodnie) odczuwa głęboki smutek, który nie podlega w zasadzie modyfikacjom przez zewnętrzne okoliczności, to prawdopodobnie możemy mieć już do czynienia z depresją. Depresja to grupa różnych zaburzeń o podobnych objawach, zarówno psychicznych, jak i fizycznych – obniżony nastrój to tylko jedna z nich.
Objawy i zachowania, które powinny budzić niepokój?
Objawy emocjonalne – obniżony lub obojętny nastrój – smutek i towarzyszący mu często lęk, płacz, niemożność odczuwania przyjemności, utrata radości życia (od utraty zainteresowań, skończywszy na zaniedbywaniu potrzeb biologicznych).
Objawy poznawcze – bardzo często występują zaburzenia pamięci i koncentracji uwagi, negatywny obraz siebie, obniżona samoocena, samooskarżenia, pesymizm i rezygnacja.
Objawy motywacyjne – problemy z mobilizacją do wszelkiego działania, spowolnienie psychoruchowe, trudności z podejmowaniem decyzji.
Objawy somatyczne – zaburzenie rytmów dobowych (m.in. zaburzenia rytmu snu i czuwania), utrata apetytu lub wzmożony apetyt, osłabienie i zmęczenie, spadek aktywności, czasem skargi na różne bóle i złe samopoczucie fizyczne.
Myśli i próby samobójcze.
DEPRESJĘ TRZEBA LECZYĆ!
Leczenie depresji jest procesem złożonym i indywidualnym, dostosowanym do potrzeb każdego pacjenta. Najczęściej stosowane metody to psychoterapia, farmakoterapia oraz zmiany stylu życia.
Tuchów solidaryzuje się z osobami chorującymi na depresję.
Już po raz czwarty z okazji Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją 23 lutego w Domu Kultury w Tuchowie odbędzie się wydarzenie pn. DEPRESJA – NIE OCENIAM – STARAM SIĘ ZROZUMIEĆ. W ramach wydarzenia zaplanowano: Muzykoterapię pod hasłem „Bądź moim natchnieniem” w wykonaniu Sławomira Malinowskiego.
Wybierzcie się na to i inne wydarzenia przygotowane przez Dom Kultury.
W razie problemów skorzystajcie z Dziecięcego Telefonu Zaufania Rzecznika Praw Dziecka – funkcjonujący bezpłatnie z telefonów stacjonarnych: 800 12 12 12, pod którym czekają specjaliści, z którymi dzieci i młodzież mogą porozmawiać gdy m.in. przeżywają trudności w szkole i w domu, odczuwają lęk, smutek, osamotnienie, zauważają u siebie objawy depresyjne. Pod numer Dziecięcego Telefonu Zaufania mogą również dzwonić osoby dorosłe, by zgłosić problemy dzieci.
Pedagog szkolny: Anna Zaucha