Walentynki

„Mówi się, że miłość to jedna z najpoważniejszych chorób

jakie trapią ludzkość.

A skoro święty Walenty jest patronem chorych,

 to prawie wszystko jest już jasne. Prawie…”

14 lutego to magiczna data szczególnie dla wszystkich zakochanych. W tym wyjątkowym dniu wszyscy mają szansę, aby w niepowtarzalny sposób wyznać uczucia. W tym czasie sklepowe witryny i kwiaciarnie przepełnione są czerwonymi sercami, pluszowymi misiami i kwiatami, w szczególności czerwonymi różami. Skąd wzięły się Walentynki?  Postaram się pomóc rozwiązać wszystkie wątpliwości.

Nazwa tego niezwykłego święta pochodzi od imienia Św. Walentego – patrona zakochanych. Św. Walenty był biskupem Terni oraz kapłanem rzymskim. Jego święto obchodzone jest w Kościele katolickim 14 lutego.

Legenda głosi, że Św. Walenty udzielał ślubu młodym zakochanym pomimo zakazu władcy, przez co został wtrącony do więzienia. Wtedy też zakochał się w córce strażnika, która dzięki jego miłości odzyskała wzrok. Niestety cesarz Klaudiusz nie zaakceptował miłości dwojga zakochanych i skazał Walentego na ścięcie. Przed tragiczną śmiercią Walenty zdążył napisać list do ukochanej, który podpisał: „Od Twojego Walentego” – stąd dzisiejszy zwyczaj wysyłania walentynkowych  kartek.

Zanim Święto Zakochanych dotarło do Polski przemierzyło cały świat. Od średniowiecza obchodzone było w południowej i zachodniej Europie. Nowożytne zwyczaje związane z Walentynkami rozpoczęły się w latach 40. XIX wieku w Stanach Zjednoczonych. Pierwszą zachowaną walentynkę można zobaczyć w Muzeum Brytyjskim. Została ona nadana w 1415 roku przez księcia Orleanu – Karola, który uwięziony w londyńskim Tower wysłał swojej żonie kartkę z wyznaniem miłości.

Do Polski Walentynki dotarły w latach 90 ubiegłego wieku. Od tamtej pory w naszej tradycji na dobre zagościło Święto Zakochanych i z radością celebrujemy to święto. Polskim miastem zakochanych jest Chełmno.

Obecnie święty Walenty jest patronem pszczelarzy, zakochanych i o dziwo psychicznie chorych.

Ciekawym trendem jest też celebrowanie innych rodzajów miłości niż tylko romantyczna. Coraz częściej 14 lutego to okazja, by okazać wdzięczność przyjaciołom, rodzinie czy nawet samemu sobie.

Jednym z ważniejszych zwyczajów walentynkowych w naszym kraju jest wysyłanie miłosnych kartek zwanych walentynkami. Co ciekawe nie dotyczy to tylko osób zakochanych, ale także rodziny i bliskich, których się kocha.

Walentynki to doskonała okazja, by zatrzymać się w codziennym biegu i poświęcić więcej czasu ukochanym osobom. Uczyńcie więc Dzień Zakochanych wyjątkowym!

Pedagog szkolny: Anna Zaucha