Życzenia

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych pragniemy złożyć życzenia:

Radości, która dostrzega piękno małych rzeczy,

Nadziei, która nie gaśnie kiedy marzenia wydają się być dalekie,

Pokoju, który koi kiedy wszystko wyprowadza z równowagi,

Wiary, która daje oparcie kiedy bezradność przeraża.

Społeczność Szkoły Podstawowej im. prof. Jana Sajdaka w Burzynie

Wiosenne ferie świąteczne

Zbliżają się ferie wiosenne a w czasie ich trwania będziemy przeżywać ważne wydarzenia: Triduum Paschalne, Wielkanoc, 19. Rocznicę śmierci Świętego Jana Pawła II, Światowy Dzień Autyzmu. Będzie to czas porządków i przygotowań do wielkich wydarzeń religijnych, które mają wielki wymiar duchowy. Podczas Triduum Paschalnego przeżywać będziemy mękę i śmierć Chrystusa, który umarł aby nas zbawić. Wielkanoc to tryumf życia nad śmiercią. Jej ważnym symbolem jest baranek, który dla chrześcijan oznacza odkupienie grzeszników i przezwyciężenie zła.  Przypomina nam o znaczeniu ofiary Jezusa na krzyżu i Jego triumfalnym zmartwychwstaniu.

Ważnym wydarzeniem będzie święcenie pokarmów, które będą spożywane podczas śniadania wielkanocnego. Pamiętajmy „aby w koszyczku nie zabrakło niczego: baranka cukrowego, zajączka wielkanocnego, jajeczka malowanego, boczku wędzonego, mazurka lukrowanego, chlebka pieczonego…”

2 kwietna będziemy przeżywać  19. rocznicę śmierci Jana Pawła II

Jan Paweł II zmarł w sobotę (to dzień maryjny, poza tym była to pierwsza sobota miesiąca i 13 sobota roku), 2 kwietnia 2005 r. (w wigilię Niedzieli Miłosierdzia Bożego) o godzinie 21:37, mając prawie 85 lat, 59 i pół roku kapłaństwa, 27 i prawie pół roku pontyfikatu.

 Jan Paweł II umierając z godnością pokazywał światu, że można cierpieć i być wiernym Bogu”.  To jest najpiękniejsza lekcja, jaką nam dał na koniec swojego życia. 

 W dniu 2 kwietnia obchodzimy też Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, którego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu i budowanie wrażliwości społecznej.

Obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu pozwalają na poznanie a jednocześnie  uwrażliwienie na problemy oraz potrzeby osób ze spektrum autyzmu. Jest to doskonała okazja dla nas wszystkich, by kształtować w sobie postawy tolerancji, otwartości i szacunku wobec drugiej osoby. A problemy osób z niepełnosprawnościami wynikają często z barier, które niepotrzebnie sami tworzymy bojąc się inności. Umiejętność otwierania się na to, co inne, zainteresowanie drugim człowiekiem i wsparcie, sprawiają, że osobom ze spektrum autyzmu łatwiej funkcjonować w społeczeństwie.

Z okazji Wielkanocy składam wszystkim Rodzicom, Uczniom oraz Pani Dyrektor, Nauczycielom i pozostałym pracownikom szkoły serdeczne życzenia:

Ogarnięci tą wielką tajemnicą Zmartwychwstania Chrystusa
życzę Wam wiele radości i dobra. Niech Ten, który powstał z grobu,
wzmocni wiarę, rozpali miłość, niech stanie się dla Was źródłem
pokoju, zrozumienia i szacunku.

Pedagog szkolny: Anna Zaucha

Wyjątkowe powitanie wiosny

W tym roku przywitaliśmy wiosnę bardzo uroczyście. 21 marca 2024 roku odbyły się w naszej szkole aż trzy święta: Dzień Liczby Pi, Dzień Kolorowej Skarpetki, Dzień bez plecaka

Dzień Liczby Pi

Obchodzone 14 marca (według amerykańskiej tradycji zapisu – 3.14) święto liczby pi od 2019 roku jest także świętem królowej nauk – matematyki. 

Oprócz wzorów matematycznych wykorzystywana jest również we wzorach fizycznych, demograficznych, a także epidemiologicznych. Wykorzystanie jej pozwala na wykonanie obliczeń z wysoką dokładnością. Stosuje się ją w: geometrii, analizie matematycznej, teorii liczb, rachunku prawdopodobieństwa, demografii, równaniach teorii grawitacji, a także matematyce kwantowej.

Dzień Kolorowej Skarpetki

21 marca obchodzimy Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Zakładając tego dnia kolorowe skarpetki (nie do pary) okazujemy swoją otwartość wobec odmienności ludzi, budujemy świadomość oraz poczucie wrażliwości i tolerancji wobec wszystkich osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności.

Dzień bez plecaka

Dzień bez plecaka to wyjątkowa akcja, która zagościła już w wielu polskich szkołach. Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego w naszej szkole zorganizowaliśmy taki dzień 21 marca.

Nasi uczniowie wykazali się kreatywnością w poszukiwaniu „zastępstwa” dla tradycyjnego plecaka. Zeszyty i podręczniki zostały spakowane w wózki dziecięce, kosze na śmieci, walizki, poszewki od poduszek, kosze sklepowe.

21 marca: dzień wiosny oraz Światowy Dzień Osób z ZESPOŁEM DOWNA

Kolorowe skarpetki to symbol solidaryzowania się z chorymi na Zespół Downa. Jako wyraz akceptacji, tolerancji, wrażliwości i szacunku uczniowie klas: 0 – III założą 21 marca /czwartek/, kolorowe skarpetki – „nie do pary”. Zakładając kolorową skarpetkę zwrócimy na siebie uwagę, a tym samym zwrócimy uwagę na problemy ludzi chorych na Zespół Downa.

W Światowym Dniu Osób z Zespołem Downa uczniowie pokażą, że różni ich tak niewiele- tylko jeden dodatkowy, niepasujący chromosom – tak jak dodatkowa, niepasująca skarpetka.

Światowy Dzień Zespołu Downa przypada na 21 dzień 3 miesiąca, ponieważ dodatkowy trzeci chromosom w 21 parze chromosomów w komórkach człowieka powoduje występowanie tej wady genetycznej.

 Celem podejmowanych działań jest zachęta do wyrażania naszej tolerancji, zrozumienia i wsparcia dla chorych na Zespół Downa  oraz  ich rodzin.   

Zachęcam wychowawców do  obejrzenia z uczniami prezentacji lub filmów dotyczących ludzi z  Zespołem Downa, które dostępne są w Internecie, aby uczniowie podnieśli swoją świadomości na temat życia i potrzeb osób posiadających tę wadę genetyczną.

Pedagog szkolny : Anna Zaucha

Przypominamy o bezpieczeństwie i zasadach korzystania z placu zabaw przy Szkole Podstawowej im. prof. Jana Sajdaka w Burzynie.

W trakcie zajęć w szkole dzieci na placu zabaw zawsze przebywają pod opieką nauczyciela. Dyrektor szkoły jest administratorem szkoły  oraz wszystkich obiektów znajdujących się przy szkole ( plac zabaw). Szczegółowe zasady korzystania z placu zabaw zostały określone w regulaminie placu zabaw.

Dyrektor zapewnia bezpieczne i higieniczne warunki pobytu w szkole, a także bezpieczne i higieniczne warunki uczestnictwa w zajęciach organizowanych przez szkołę poza obiektami należącymi do szkoły (§ 2 rozporządzenia MENiS z dnia 31 grudnia 2002 r.). Dyrektor szkoły odpowiada zatem za bezpieczeństwo uczniów w szkole i obiektach przyszkolnych w trakcie prowadzenia zajęć obligatoryjnych i pozalekcyjnych w szkole lub w dni wolne jeśli wynikają one z harmonogramu pracy szkoły… ale nie po godzinach pracy szkoły.

Szkoła nie ma możliwości zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim korzystającym z obiektów przyszkolnych poza godzinami pracy szkoły oraz w weekendy zatem po godzinach pracy szkoły za bezpieczeństwo dzieci odpowiadają rodzice lub opiekunowie.