Trzecie Sympozjum Historyczne

TRZECIE SYMPOZJUM HISTORYCZNE

BURMISTRZ TUCHOWA

ORAZ DYREKTOR SP W BURZYNIE

ZAPRASZAJĄ

NA SPOTKANIE POŚWIĘCONE PRZESZŁOŚCI REGIONU

ORAZ LUDZIOM Z NIM ZWIĄZANYCH, KTÓRE ODBĘDZIE SIĘ

2 CZERWCA 2018r. o godz. 10:00

W KAPLICY ZGROMADZENIA SŁUG JEZUSA W BURZYNIE

 

W PROGRAMIE:

1.DR TERESA PODGÓRSKA

„LUDZIE Z KRYSZTAŁU”. WYBRANE BIOGRAMY ELSÓW.

2.MARIOLA WILK

GARŚĆ WSPOMNIEŃ O ELSACH W RELACJACH RODZINNYCH.

3.JÓZEF KOZIOŁ

„OCALENIE PAMIĘCI. ELSOWIE W WALKACH

O NIEPODLEGŁOŚĆ NA PRZYKŁADZIE

KPT. FRANCISZKA PĘKSZYCA-GRUDZIŃSKIEGO”.

4.RELACJA  UCZNIÓW SP W BURZYNIE Z WYCIECZKI

 DO POZNANIA.

5.KONCERT UCZNIÓW SZKOŁY MUZYCZNEJ

W TUCHOWIE

  • Aleksandra i Joanna Burza (skrzypce)
  • Anna Dudek (fortepian)
  • Artur Cich (fortepian)
  • Emilia Kalupa (gitara) i Eryk Kalupa (instrumenty perkusyjne)
  • Wiktoria Sikorska, Sylwia Kozioł, Gabriela Piórkowska, Grzegorz Masoń (kwartet klarnetowy)

Wycieczka do Tarnowa

23 maja uczniowie klas 4 i klasy 5 wzięli udział w wycieczce do Tarnowa.

Zarezerwowane na ten dzień były dla nich zajęcia muzealne ukazujące postać generała Józefa Bema, tarnowianina, jako bohatera narodowego w kontekście historii Panoramy Siedmiogrodzkiej Jana Styki.

Spotkanie rozpoczęło się prezentacją multimedialną dotyczącą biografii Bema oraz zapoznaniem uczniów z ekspozycją pamiątek po generale. W kolejnym etapie uczestnicy uformowali mini rotundę poprzez połączenie ośmiu części czarno-białych kopii panoramy. Dodatkowo prowadzący w kilku zdaniach wyjaśnili genezę tworzenia panoram w XIX wieku. Ostatnim etapem pracy były warsztaty, w trakcie których uczestnicy wykonali miniaturowe bramy seklerskie. Ich pierwowzorem jest rzeczywista Brama Seklerska im. Józefa Bema i Sandora Petöfiego, znajdująca się w Tarnowie przy ul. Krakowskiej. Każdy z uczniów otrzymał kilka drewnianych elementów do połączenia za pomocą kołeczków oraz kleju do drewna. Mógł na swojej bramie napisać tekst powitania, jakie skierowałby do odwiedzających jego dom gości i ozdobić ją.

Kolejnym punktem był spacer po Tarnowie śladami generała Bema. Zobaczyliśmy miejsca związane z tą postacią, i nie tylko.  Uczniowie byli zachwyceni miastem, które zobaczyli z innej perpektywy :)

Nie udało nam się jednak zobaczyć wszystkiego , np. Mauzoleum Bema w Parku Strzeleckim.

Dlatego chcielibyśmy zorganizować jeszcze jedną wycieczkę.

 

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. prof. Jana Sajdaka w Poznaniu

Zwiedzanie Poznania rozpoczęliśmy od Ostrowa Tumskiego, miejsca, gdzie rozpoczęła się historia Polski. Ostrów Tumski  jest jedną z bardziej urokliwych części Poznania wraz z królującą tam Katedrą Poznańską, gdzie zwiedziliśmy podziemia, a w nich miejsca pochówku pierwszych władców z dynastii Piastów. Kolejnym punktem naszej wycieczki był Rynek z jego największą atrakcją – koziołkami na wieży ratuszowej, z którymi związana jest bardzo ciekawa legenda. Następnie zwiedziliśmy Kolegiatę Poznańską. Ta poznańska fara zaliczana jest do najbardziej okazałych barokowych budowli sakralnych w Polsce, a zbudowana została w latach 1651-1701. Tak wyglądał nasz pierwszy dzień pobytu.

Drugi dzień rozpoczęliśmy od wizyty w Muzeum Rogalowym, gdzie odbył się pokaz dotyczący wypieku Rogali Świętomarcińskich, oczywiście połączony z degustacją. Następnie wyruszyliśmy na Wzgórze Przemysła, skąd podziwialiśmy panoramę Starego Miasta z wieży dawnego Zamku Królewskiego. W końcu dotarliśmy na Uniwersytet Poznański, gdzie czekało na nas bardzo serdeczne przyjęcie przez władze uczelni. Uczniowie mieli okazję poznać miejsca związane z patronem szkoły oraz zobaczyć jak funkcjonuje wyższa uczelnia. Na zakończenie naszego pobytu w Poznaniu udaliśmy się do Palmiarni, która jest jednym z największych obiektów tego typu w Europie. Tam wyruszyliśmy  w  botaniczną podróż po odległych kontynentach, poznając roślinność z różnych stref klimatycznych. Nasze wrażenia dodatkowo wzbogaciły widoki i odgłosy egzotycznych zwierząt, a także akwaria pełne ciekawych okazów ryb.

Pełni wrażeń wracaliśmy do domów,  po drodze oglądając pamiątki zakupione w Poznaniu.

Celem naszego wyjazdu było poznanie historii i zabytków tego największego w Wielkopolsce miasta oraz wizyta na Uniwersytecie Poznańskim,  miejscu związanym z patronem naszej szkoły prof. Janem Sajdakiem, profesorem  uniwersytetu,  który założył Katedrę Filologii Klasycznej i który był rektorem tegoż Uniwersytetu w latach 1931-1932.

W tym roku we wrześniu będziemy obchodzić piątą rocznicę nadania imienia naszej szkole, więc tym bardziej cieszymy się, że udało nam się zorganizować ten wyjazd.

Opracowała: Anna Sajdak

GALERIA

Wyróżnienie w Gminnym Konkursie Recytatorskim

9 maja w sali widowiskowej Domu Kultury Tuchowie odbył się Gminny Konkurs Recytatorski „Kto ty jesteś? Polak mały”. Jednym z celów konkursu było wspieranie wychowania patriotycznego i propagowanie poezji patriotycznej w edukacji artystycznej dzieci dla uczczenia stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

W konkursie nasz uczeń Albert Bajorek w kat. klas I – III zdobył wyróżnienie.

GRATULUJEMY!!!

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki z Robertem Makłowiczem

Dyskusyjny Klub Książki  z Robertem Makłowiczem

W piątek 11 maja w Tuchowie odbyło się spotkanie z Robertem Makłowiczem.

To pochodzący z Krakowa popularny dziennikarz, historyk oraz autor książek i felietonów. Prowadzi program „Makłowicz w drodze”, będący trzecią odsłoną autorskiego, kulinarno-podróżniczego programu, w którym proponuje widzom zwiedzanie świata poprzez pryzmat kulinariów. Potrafi niezwykle fascynująco opowiadać o kuchni danego kraju w kontekście jego historii i obyczajów. Nie inaczej było w Tuchowie. Wywiązała się bardzo ciekawa dyskusja o naszych narodowych potrawach, o naszej kulturze i obyczajach. O tym, co lubimy, a czego się wstydzimy. Sala widowiskowa Domu Kultury, w której odbyło się spotkanie, była wypełniona po brzegi. Na zakończenie uczestnicy mieli możliwość zakupu książek z autografem oraz mogli zrobić sobie pamiątkową fotografię.