Projekt „Historia zatrzymana w kadrze…”

„Historia zatrzymana w kadrze…” to projekt realizowany przez Fundację Wspierania Edukacji i Kultury „Synergia”, a dofinansowany w ramach programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich realizowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Projekt będzie realizowany w 10 szkołach podstawowych: Tuchowie, Karwodrzy, Lubaszowej, Dąbrówce Tuchowskiej, Piotrkowicach, Mesznej Opackiej, Łowczowie, Jodłówce Tuchowskiej, Burzynie i Siedliskach od marca do lipca 2017 r.

W trakcie projektu dziesięcioosobowe grupy uczniów z każdej ze szkół będą realizować kilka zadań. Jednym z nich jest poszukiwanie czarno-białych, ponad 50-letnich zdjęć, przedstawiających nie tylko miejsca z miejscowości, z którymi związani są uczniowie, ale także jej byłych mieszkańców. Uczestnicy projektu z pomocą starszych członków rodzin lub sąsiadów będą opisywać historie związane z utrwalonymi na fotografiach miejscami i osobami. Mogą też zrobić współczesne zdjęcie miejsca ze starej fotografii.

Drugie zadanie polega na odnajdywaniu starych przedmiotów codziennego użytku (np. żelazka na dusze, narzędzia gospodarstwa domowego) i fotografowaniu ich. Tutaj także korzystając  pomocy starszego pokolenia uczestnicy będą opisywać zasady działania oraz przeznaczenie odnalezionych przedmiotów. Następnie zrobią zdjęcie współczesnej wersji odnalezionego przedmiotu, o ile taki przedmiot nadal jest w użyciu.

Ze zdjęć zgromadzonych i zrobionych w trakcie realizacji obu zadań uczestnicy przygotują prezentację multimedialną, na bieżąco będą współprowadzić bloga projektowego, a na koniec zgromadzone materiały zostaną zebrane w publikacji poprojektowej. Dzieci wezmą także udział w specjalnie opracowanym dla nich kursie komputerowym oraz lekcjach muzealnych w zamku w Dębnie  „Tajemnice zamkowej kuchni i spiżarni” i w Muzeum Etnogaficznym w Tarnowie „Sto lat temu w chłopskiej chacie”.

Na koniec uczestnicy wezmą udział w konkursie na najlepszy kolaż zdjęć (ze starych i nowych fotografii dotyczących tego samego miejsca lub/i przedmiotów o takim samym przeznaczeniu) oraz Finale Projektu, w którym każda grupa zaprezentuje wypracowane materiały. (Za: http://www.synergia.tuchow.pl)

Projekt na terenie szkoły w Burzynie koordynuje pani Kinga Burza.

Już teraz zachęcamy do przejrzenia rodzinnych archiwów w poszukiwaniu fotograficznych perełek!

Sukces na konkursie o Szwajcarii!

We wtorek, 28.03.2017 w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Tuchowie po raz kolejny odbył się konkurs wiedzy o krajach niemieckiego obszaru językowego. Tym razem uczniowie musieli zgłębić informacje na temat Szwajcarii. Do konkursu stanęło ponad 20 uczniów ze szkół gimnazjalnych z Karwodrzy, Siedlisk, Tuchowa, Zalasowej i oczywiście z Burzyna. Naszą szkołę reprezentowała trójka uczniów klasy III Gimnazjum: Emilia Kalupa, Iza Pypeć oraz Jan Nalepka.

W pierwszej części konkursu uczniowie zmagali się z testem obejmującym informacje o Szwajcarii z najróżniejszych dziedzin, m. in. geografii, demografii, świata kultury, sportu, polityki. Pytania były w formie zamkniętej i otwartej.

Do dalszej części konkursu (ustnej) przeszła jedynie szóstka najlepszych uczestników i tu wśród nich znalazła się Iza Pypeć z drugą lokatą. Emilia i Jan zajęli odpowiednio 7 i 8 miejsce. Po 5 rundach pytań i zaciekłej walce Iza utrzymała drugie miejsce do końca!

Serdecznie gratulujemy Izie i pozostałym uczestnikom! Dziękujemy za wspaniałą walkę i podjęty trud.

   

Wspomagamy budowę hospicjum Via Spei

Informujemy, że nasza szkoła bierze udział w zbiórce środków na budowę hospicjum Via Spei w Tarnowie z ramienia fundacji Kromka Chleba. Środki zbierane są do puszki, a nad nią sprawuje pieczę pani Barbara Boratyńska. Zachęcamy do ofiarowania datków na ten cel!

Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej przedsięwzięcia: http://hospicjum.tarnow.pl/main

Nasze Marzanny na podium!

Wielkim sukcesem naszych „reprezentantek” zakończyła się rywalizacja w konkursie „Marzanny – kolekcja 2017” na zorganizowanym przez Dom Kultury w Tuchowie. Marzanna wykonana przez uczniów IV klasy pod opieką pani Urszuli Dudek „uzyskała” tytuł „najbardziej tajemniczej Marzanny”, natomiast marzanna wykonana przez dzieci uczęszczające do świetlicy pod opieką pani Kingi Mikosińskiej uznana została za „najładniejszą Gosposię w Burzynie”.

Obie grupy zostały nagrodzone biletem na seans w kinie „Promień”! Serdecznie gratulujemy!

VII Impreza MaSOWA

Dom Kultury w Tuchowie zaprasza w niedzielę 26 marca 2017 r. o godz. 16:00 na VII Imprezę maSOWĄ na powitanie wiosny. W Domu Kultury w Tuchowie odbędzie się inscenizacja bajki „Wiewiórka Rózia w wiosennej odsłonie” w wykonaniu dzieci z Przedszkola Publicznego w Tuchowie.

W programie również: rozstrzygnięcie konkursu „Marzanny – kolekcja 2017”, krótki konkurs wiedzy o Tuchowie z nagrodami niespodziankami, a na koniec spotkanie i zabawa z cyrkiem O’Bimbolando.